Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola?

Najlepsze przedszkole nie oznacza „idealne”, ale spełniające największą liczbę ważnych dla wszechstronnego rozwoju dziecka kryteriów. Poniżej, w porządku alfabetycznym, przedstawię kryteria, które powinny być spełnione, aby zapewnić dziecku wszechstronny rozwój oraz te, które zależą od indywidualnych możliwości i potrzeb rodziny :

1. Bezpieczeństwo – dobrze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przedszkola np. na zabezpieczenie drzwi wejściowych/wyjściowych. Niezwykle ważne jest też dostosowanie pomieszczeń i placu zabaw do potrzeb dzieci, jak i jakość zabawek oraz przedszkolnego wyposażenia. Wszystkie te elementy powinny być bezpieczne dla maluchów.

2. Drzemka – najlepiej, gdy w ramach dnia zaplanowany jest czas na odpoczynek i relaksację. Jednak nie powinno być to obowiązkowe leżakowanie. W czasie relaksacji dzieci powinny mieć możliwość zaśnięcia lub słuchania bajki, rysowania lub cichej zabawy w zależności od potrzeb.

3. Oferta edukacyjna– podstawowy program przedszkola powinien być zatwierdzony przez MENiS (większość przedszkoli bazuje na takim programie).

4.Opłaty– sprawdźmy, jaki jest miesięczny koszt przedszkola oraz co się w nim mieści. Dowiedzmy się również, jakie są dodatkowe przewidziane opłaty.

5. Pierwsze wrażenie – warto je uwzględnić przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Dobrze, gdy dana placówka wzbudziła nasze zaufanie.

6. Przygotowanie do przedszkola i adaptacja– dobrze, gdy placówka oferuje zajęcia przygotowujące do pójścia do przedszkola oraz umożliwia najmłodszym dzieciom adaptację – okres, w którym szczególnie dba się o dziecko, rodzinę i ich potrzeby.

7. Relacje i zdrowie dziecka– jeśli dziecko miało możliwość wizyty w przedszkolu wraz z rodzicami, dobrze jest także zaobserwować, jak się w nim czuło oraz porozmawiać o jego wrażeniach.

8. Rytm dnia– bardzo ważne jest, aby grupa przedszkolaków funkcjonowała w ramach stałego rytmu dnia. Czas na zabawę i edukację, spacery, posiłki oraz odpoczynek powinien w sposób zharmonizowany wypełniać dzień. Ważne jest, aby grafik nie był ani zbyt przeładowany, ani zbyt swobodny.

9. Godziny otwarcia– jest to ważna informacja ze względu na dostosowanie godzin pracy rodziców, dziadków lub opiekunów do rytmu przedszkolnego.

10.Grupa– dobrze, by grupa nie była zbyt liczna (nie przekraczała 20 osób) oraz by na 10-cioro dzieci przypadała jedna osoba dorosła.

11. Jedzenie– warto zapoznać się z przykładowym jadłospisem oferowanym przez przedszkole.

12. Kontakty z rodzicami – istotne są również zasady kontaktów kadry przedszkolnej z rodzicami. Dobrze jest wiedzieć wcześniej, jak często odbywają się zebrania oraz, czy w danym przedszkolu obowiązuje zasada rozmowy z wychowawcą przy odbieraniu dziecka z przedszkola.

13. Lokalizacja – priorytetem w lokalizacji powinna być cisza, zieleń i świeże powietrze. Ze względu na organizację odprowadzania i przyprowadzania dziecka, ważne jest również to, czy przedszkole znajduje się blisko, czy też daleko od miejsca zamieszkania lub pracy rodziców.

14. Nauczycielka przedszkolna – powinna być ciepła, twórcza, wzbudzająca sympatię dzieci, otwarta na przytulanie, wspierająca, a równocześnie stanowcza, stawiająca jasne wymagania, dojrzała emocjonalnie.

15.Uroczystości przedszkolne– mają na celu zintegrowanie społeczności przedszkolnej z rodzinną, a także stwarzają dziecku okazję do poznawania świata i odnajdywania się w sytuacji wystąpień, spotkań z nowymi osobami. Dobrze więc, gdy w repertuarze przedszkola znajdą się takie uroczystości jak Dzień Matki i Ojca, Dzień Babci i Dziadka, jasełka, bale, przedstawienia, wyjazdy do teatru, wycieczki do parku itp.

16. Warunki lokalowe– dobrze by sale, w których przebywają dzieci były przestronne i jasne, z naturalnym światłem i dobrą wentylacją. Pomieszczenia powinny być estetyczne i dostosowane do potrzeb dzieci (odpowiednie mebelki i zabawki). Bardzo istotne są przemyślane i bezpieczne szatnie, korytarze i łazienki.

17. Zajęcia dodatkowe – dobrze, gdy mamy wybór różnych zajęć dodatkowych (plastyka, muzyka, języki, karate itp.). Należy jednak z rozwagą zapisywać na nie dzieci tak, by ich nie przeciążyć.

Jak dokonać wyboru przedszkola – krok po kroku

 • -Sporządź listę interesujących Cię przedszkoli;
 • Zbierz informacje o każdej z tych placówek;
 • Dowiedz się, do kiedy należy się zdeklarować;
 • Spotkaj się z dyrektorem przedszkola – „Jaki pan, taki kram”;
 • Spotkaj się z potencjalnym nauczycielem Twojego dziecka;
 • Skorzystaj z opinii osób korzystających z usług danego przedszkola;
 • Zwiedź sale, łazienki, jadalnie, ogród przedszkolny;
 • Przyjrzyj się pracom dzieci, dyplomom, wyróżnieniom oraz fotografiom ozdabiającym przedszkole (odzwierciedlenie życia przedszkolnego);
 • Sporządź tabelę z Twoimi „kandydatami przedszkolnymi” oraz ze wszystkimi zebranymi danymi;
 • Podejmij najlepszą możliwą decyzję;
 • Złóż kartę zgłoszeniową do przedszkola (w państwowych przedszkolach termin składania kart kończy się w marcu-kwietniu).

Opracowanie:
Justyna Kuczmierowska Psycholog dziecięcy, ekspert serwisu ZdroweDzieci.pl

 

O nas

Przedszkole Niepubliczne Happy Kids istnieje od 2013 roku. Jesteśmy Przedszkolem o profilu przyrodniczo-podróżniczym, pod patronatem Lasów Państowych.

Pomagamy rodzicom przygotować ich dzieci do odnoszenia sukcesów na miarę ich indywidualnych możliwości, jak również radzenia sobie z trudnościami, bo misją naszego Przedszkola jest „Radosny rozwój”.

więcej

Dlaczego my

 • Doskonale rozumiemy potrzeby Twojego dziecka
 • Zapewniamy rodzinną atmosferę i przestrzeń do twórczego rozwoju
 • Oferujemy nowoczesny system komunikacji z rodzicami
 • Oferujemy nowoczesny system komunikacji z rodzicami
 • Happy Kids to wykwalifikowana kadra, mnóstwo atrakcji i wydarzeń
 • Nasza oferta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb
więcej

Kontakt

 • ul. Burskiego 24, 10-900 Olsztyn
 • tel. 89 523 76 19
 • e-mail: przedszkole@happykids.olsztyn.pl